Ciekawostki

Najnowsze

Sukces w biznesie w coraz większej mierze zależy od pozytywnej weryfikacji kontrahenta i jego zdolności finansowych. Wywiad gospodarczy zaczyna być coraz częściej domeną prywatnych detektywów. Szymon Wolski prowadzący biuro detektywsityczne w Warszawie przyznaje, że w całym 2013 roku co 5 zlecenie w jego firmie dotyczyło wywiadu gospodarczego i prośby o weryfikację sytuacji majątkowej potencjalnego kontrahenta.

Warunkiem koniecznym do wszczęcia egzekucji z majątku dłużnika jest dostarczenie komornikowi prawomocnego tytułu wykonawczego sądu - mówi Sylwia Wiązowska-Grehl, doświadczony radca prawny z Wrocławia w rozmowie na Polish Invest Forum. Tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi potwierdza, że zadłużenie istnieje i jest wymagalne.


biznes, ekonomia, przedsiębiorstwa

Audyt energetyczny - komu może się przydać?
Czym jest audyt energetyczny? Audyt energetyczny pozwala na opracowanie zakresu oraz parametrów technicznych i ekonomicznych w celu wskazania najbardziej optymalnego rozwiązania, w szczególności biorąc pod uwagę koszta przedsięwzięcia oraz oszczędność energii - stanowi to jednocześnie podstawowe założenia dla projektu budowlanego. Tak więc celem przeprowadzania audytu jest jak największa efektywność energetyczna w przedsiębiorstwie.

Audyt pozwala odnaleźć rozwiązania, które zamienią traconą energię, na przykład w postaci ciepła wylotowego z komina, na ogrzewanie hali produkcyjnej bądź pomieszczeń gospodarczych. Stosuje się tutaj wiele niekonwencjonalnych projektów wprowadzając również odnawialne źródła energii jako sposób pozyskania ekologicznych źródeł ciepła.

Często stosowanym rozwiązaniem jest wykorzystywanie pompy ciepła do ogrzewania wody w okresie zimowym, natomiast w letnim jako klimatyzację. Proponowane rozwiązania dążą do tego, by zamienić całkowicie lub przynajmniej częściowo sposób pozyskania energii na źródła odnawialne bądź zastosować wysoko sprawną kogenerację.

Zastanawiasz się jakie obszary w firmie warto sprawdzić? Przede wszystkim istotne jest znalezienie miejsc, w których odnotowujemy "darmowe" oddanie ciepła do atmosfery. W takich wypadkach często istnieje możliwość wprowadzenia wymiennika ciepła (rurowego bądź płytowego), który pozwoli wykorzystać tą energię na podgrzanie wody.

Drugą rzeczą, którą warto sprawdzić jest sposób ogrzewania Twojego przedsiębiorstwa, być może istnieje już dużo korzystniejsze rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić zużywaną energię. Jak widać warto przeprowadzić audyt - pozwala on bowiem na wzrost energooszczędności przedsiębiorstwa i zaoszczędzenie znacznych środków pieniężnych.

Zobacz to na zdjęciach:


biznes
ekonomia
przedsiębiorstwa

Gazprom wnioskuje o renegocjację cen gazu!

Spółki Gazpromu wystąpiły do PGNiG z wnioskiem o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Polski z 25 września 1996 r. - poinformował PGNiG na kom...