Ciekawostki

Najnowsze

Sukces w biznesie w coraz większej mierze zależy od pozytywnej weryfikacji kontrahenta i jego zdolności finansowych. Wywiad gospodarczy zaczyna być coraz częściej domeną prywatnych detektywów. Szymon Wolski prowadzący biuro detektywsityczne w Warszawie przyznaje, że w całym 2013 roku co 5 zlecenie w jego firmie dotyczyło wywiadu gospodarczego i prośby o weryfikację sytuacji majątkowej potencjalnego kontrahenta.

Warunkiem koniecznym do wszczęcia egzekucji z majątku dłużnika jest dostarczenie komornikowi prawomocnego tytułu wykonawczego sądu - mówi Sylwia Wiązowska-Grehl, doświadczony radca prawny z Wrocławia w rozmowie na Polish Invest Forum. Tytuł wykonawczy przeciwko dłużnikowi potwierdza, że zadłużenie istnieje i jest wymagalne.


usługi budowlane, budowa domu, budownictwo

Nadzór inwestorski nad projektem budowlanym
Dzisiaj w każdym mieście jest montowany monitoring miejski.

Taki nadzór sprawia, że my jako mieszkańcy czujemy się bezpieczniej. Dlatego też planując wejście w jakąś inwestycję warto sprawdzić w jaki sposób można mieć nad nią nadzór, ponadto przy wielu inwestycjach i tak jest on obowiązkowy. Bardzo ważny jest zwłaszcza w wypadku, gdy budujemy dom lub też chcemy kupić mieszkanie od dewelopera. Opłaca się też zasięgnąć opinii specjalistów w tej kwestii np. na stronie budownictwo.dekra.pl

Czym jest nadzór inwestorski?
Nadzór inwestorski mówiąc pokrótce to obowiązek sprawowania kontroli nad daną inwestycją, który jest ustanawiany przez nas jako inwestora lub na nas jako inwestora lub też przez organ wydający pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji z zakresu budownictwa mieszkalnego lub użytkowego. W Polsce to Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa określa, w którym inwestycjach musi być zastosowany nadzór inwestorski, a w których jest opcjonalny lecz na budowie musi pojawić się inspektor nadzoru budowlanego. Ponadto nadzór inwestorski musi być stosowany w wypadku, gdy projekt budynku jest bardzo skomplikowany lub sama budowa może naruszyć istniejący w danym regionie ekosystem.

Czym zajmuje się inspektor - nadzorca?
Przede wszystkim jego zadaniem jest sprawdzanie czy główny inwestor postępuje zgodnie z umową i prowadzi prace budowlane zgodnie z wyszczególnieniem z planu prac. Jeśli my sami jesteśmy inwestorem i sprawdza nas ktoś inny jego zadaniem jest kontrola czy postępujemy zgodnie z prawem i założeniami. Ponadto taki inspektor może też reprezentować inwestora na budowie na przykład podczas rozmów z urzędnikami państwowymi czy choćby potencjalnymi kupcami.

Podsumowując nie na każdej budowie potrzebny jest nadzór inwestorski, ale warto go ustanowić dla bezpieczeństwa całej inwestycji.

Zobacz to na zdjęciach:


usługi budowlane
budowa domu
budownictwo

Gazprom wnioskuje o renegocjację cen gazu!

Spółki Gazpromu wystąpiły do PGNiG z wnioskiem o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Polski z 25 września 1996 r. - poinformował PGNiG na kom...